Yatırım Grubu, Tekfen Ventures’ın inovasyon yaratan girişimlere yaptığı yatırımlar ve holding faaliyetlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Yatırım Grubu, Tekfen Ventures’ın inovasyon yaratan girişimlere yaptığı yatırımlar ve holding faaliyetlerini bünyesinde barındırmaktadır.
Tekfen Ventures

Girişim dünyasındaki fırsatları değerlendirmek amacıyla, erken aşama teknoloji şirketlerine yatırım yapan bir kurumsal risk sermayesi şirketidir. 2016 yılında kurulan Tekfen Ventures, ağırlıkla Tekfen’in faaliyet gösterdiği sektörlerdeki inovatif girişimleri yakından takip etmekte ve gelecek vaat eden adayların pazardaki konumunu, iş modelini ve gelecek planlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyerek doğru aşamadaki şirketlere, dünya çapında finansal ve kurumsal sermayedarlarla birlikte yatırım yapmaktadır. Bu kapsamda, tarım, imalat, inşaat, gayrimenkul ve kentsel teknolojiler, Tekfen Ventures’ın öncelikli yatırım alanlarını oluşturmaktadır.

Diğer taraftan, adını “teknoloji” ve “fen” sözcüklerinden alan ve tarihi boyunca faaliyet gösterdiği her alanda teknolojinin üstünlüğünü ve yenilikçi yaklaşımları benimseyen Tekfen, sahip olduğu deneyim ve bilgi birikimini yatırım yaptığı genç girişimlere aktararak onların gelişimine destek olmaktadır.

Tekfen Ventures
SOCAR Polymer

2019’da petrokimya şirketi SOCAR Polymer’in yüzde 10’u satın alınarak, Tekfen’in Azerbaycan’daki yaklaşık 25 yıllık varlığı bu kez yatırımcı kimliğiyle perçinlenmiştir.

Gayrimenkul Yatırımları

Önceki yıllarda doğrudan Tekfen Holding’e bağlı olarak faaliyet gösteren Gayrimenkul Geliştirme Grubu, Stratejik iş hedefleri doğrultusunda 2019 yılında Tekfen İnşaat ile birleştirilmiş ve bu düzenleme ile gayrimenkul geliştirme ve yatırım faaliyetlerinin Tekfen İnşaat bünyesinde devam etmesine karar verilmiştir. Bu kapsamdaki projeler:

Almanya Berlin’de yürütülen Denkmal in Dahlem Projesi, kentin yüksek gelir seviyesine sahip prestijli bir semti olan Dahlem’de bulunan iki adet tarihi binanın yenilenmesini içermektedir. Proje, 1907 yılında inşa edilen toplam 4.500 m² satılabilir/kiralanabilir alana sahip iki adet binadan oluşmaktadır. Berlin’deki ofis yatırımı ise, şehir merkezinde 5 bloktan oluşan ve  64.774 m² kiralanabilir alana sahip olan ofis binasının kısmen yenilenerek işletilmesini kapsamaktadır. Mimarlık, planlama, geliştirme ve pazarlama çalışmalarının devam ettiği projede, ruhsat onayı sonrasında tadilat çalışmalarına başlanacaktır.

Almanya’nın Dortmund şehrinde bulunan ofis yatırımı, 1993 yılında inşa edilmiş kira getirili ofis binasının kısmen yenilenerek işletilmeye devam ettirilmesini amaçlamaktadır. Kentin merkezinde ulaşılabilirlik ve görünürlük açısından ayrıcalıklı bir konumda bulunan ve 24.611 m² kiralanabilir alana sahip olan binanın çalışmalarına 2020 yılında başlanacaktır.

Gayrimenkul Yatırımları