Tekfen Mühendislik ve Taahhüt Grubu müşterilerine EPC ve Design & Build bazında anahtar teslimi çözümler sunmaktadır.
Mühendislik ve Taahhüt Grubu

Tekfen Mühendislik ve Taahhüt Grubu, 68 yıllık geçmişi, taşeronlarla birlikte 10 bine yakın çalışanı ve bugüne kadar üstlendiği 400’ü aşkın projesiyle Türk mühendislik ve müteahhitlik sektörünün dünyadaki önde gelen temsilcilerinden biridir. Farklı sektörlere yönelik geniş bir deneyime sahip olan Grup, proje yönetiminde uluslararası standartlara yüksek bağlılığı, kendini sürekli geliştiren yapısı, sözüne sadakati temel alan iş modeli, bugüne kadar elde ettiği başarıları ve sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımıyla uluslararası arenada tercih edilen bir müteahhittir.

Bugüne kadar dünyanın 20 farklı ülkesinde ve 10 farklı saat dilimini kapsayan geniş bir coğrafyada çok sayıda projeyi hayata geçiren Tekfen Mühendislik ve Taahhüt Grubu, boru hatları, petrol ve gaz terminalleri, tank çiftlikleri, petrol rafinerileri, deniz petrol platformları, pompa ve kompresör istasyonları, enerji santralleri, endüstriyel tesisler, petrokimya tesisleri, otoyol ve metro projeleri, spor kompleksleri, çelik yapı üretimi, üst ve altyapı projeleri gibi alanların çoğunda müşterilerine EPC (Engineering, Procurement, Construction - Mühendislik, Tedarik, İnşaat) ve Design & Build (Tasarla ve İnşa Et) bazında anahtar teslimi çözümler sunmaktadır.

Mühendislik ve Taahhüt Grubu

Müteahhitlikte olduğu gibi mühendislik alanında da kurulduğu günden bu yana çokdisiplinli bir yaklaşımı benimseyen ve en gelişmiş teknolojileri iş süreçlerinin bir parçası haline getiren Grup, müşterilerinin ihtiyaçlarını en verimli ve etkili şekilde karşılayarak maksimum müşteri memnuniyetini sağlamayı ana odak noktalarından biri kabul etmektedir. Projelerinin önemli bir bölümünü yurt dışında gerçekleştiren Grup, sağladığı istihdam ve uluslararası arenada müşterilerine sunduğu hizmet kalitesiyle Türk müteahhitlik sektörünün en saygın isimleri arasında yer almaktadır.

Grup, tüm faaliyetlerini uluslararası Kalite, İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevre Yönetim Sistemi standartlarına tam uyumlu şekilde yürütmektedir. Grubun insana verdiği önem, bugüne kadar birçok projede dünya çapında kazasızlık başarıları elde etmesini sağlamıştır. Grup, SEÇ-K (Sağlık, Emniyet, Çevre-Kalite) konusundaki yaklaşımı ve uygulamalarındaki yüksek performansı nedeniyle işveren idareler tarafından sayısız kez ödüllendirilmiştir.

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.

Mühendislik ve Taahhüt Grubu’nun ana şirketi olan Tekfen İnşaat, hizmetlerini kardeş şirketleri ve stratejik ortaklıklarıyla beraber, dünya çapında geniş bir coğrafyaya dağılmış müşterilerine anahtar teslimi olarak sunmaktadır. “Mühendislik, Tedarik ve İnşaat” (EPC) bazlı projelerde geniş bir deneyim ve yetkinliğe sahip olan Tekfen İnşaat, projeler için gereken yapısal çelik ve boru imalatlarını 2023 yılında Tekfen İmalat bünyesinde konsolide edilen Derince ve Ceyhan Tesisleri ile Azerbaycan’da Hazar Denizi kıyısında yer alan Bayıl Çelik İmalat Tesisi ve Kazakistan’daki Atyrau Boru Spool İmalat Tesisi’nde yapmaktadır.

ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018 ve ISO 27001:2013 sertifikalarına sahip olan Tekfen İnşaat, iş sağlığı ve güvenliği, kalite, kaynakların verimli kullanılması ve çevre başlıklarında sergilediği yüksek performansla sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamaktadır.

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.
Tekfen Mühendislik A.Ş.

Grup içi ve grup dışı projelerde mühendislik tasarımı, satın alma ve proje yönetimi hizmetlerini veren Tekfen Mühendislik A.Ş., teknolojik açıdan zorlu ve yüksek know-how gerektiren taahhüt projelerinin çözüm ortağı olabilecek yetkinliğe sahip, Türkiye’nin öncü mühendislik şirketlerinden biridir. Yurt içinde ve dışında büyük ölçekli EPC (Mühendislik-Tedarik-İnşaat); EPCM (Mühendislik-Tedarik-İnşaat Yönetim/ Denetim) ve Design & Build (Tasarla ve İnşa Et) bazlı projelerde geniş deneyime sahip olan şirket, temel ve detay mühendislik, mimari ve bina çözümleri, köprü ve viyadükler, ulaştırma ve altyapı tesisleri, enstrüman ve kontrol, proses, risk analizi ve tasarım güvenliği, yapısal tasarım, proje yönetimi, kontrollük hizmetleri, lazer tarama, 3D model entegrasyonu ve dijital çözümler gibi alanlarda hizmet sunmaktadır. Tekfen Mühendislik, insan gücü ve bilgi birikiminin yanı sıra kullandığı yenilikçi teknolojilerle de öne çıkmaktadır.

Tekfen Mühendislik A.Ş.
Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş.

1970 yılından bu yana endüstriyel tesislerin çeşitli depolama ve proses ekipmanları ihtiyacına cevap veren Tekfen İmalat, silindirik ve küresel depolama tankları, basınçlı kaplar, proses kolonları, reaktörler, ısı eşanjörleri, atık ısı geri kazanım kazanları, basınçlı boru devreleri ve ağır çelik konstrüksiyon üretimi ile müşterilerine geniş bir portföyde hizmet sunmaktadır.

Şirket, Tekfen Grubu’nun yanı sıra uluslararası müteahhitlik firmaları, rafineriler, petrokimya, kimya ve gübre tesisleri, demir-çelik fabrikaları, enerji santralleri ile LPG depolama ve dağıtımı konusunda faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlere de uluslararası standartlarda mühendislik, imalat ve montaj hizmetleri vermektedir.

Yeni Strateji Planı çerçevesinde, ekipman ve modül üretimi yeteneklerini tek noktada toplamak adına, 2023 Kasım ayında Grubun modül imalatı alanında uzman kuruluşu olan Ceyhan İmalat Tesisi, Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş. altında yeniden yapılandırılmış; Derince’de bulunan üretim tesisinin ise 2024 yılının son çeyreğinde Ceyhan GAT sahasına taşınması planlanmıştır.

 

İmalat Tesisleri

Ceyhan

1993 yılında işletmeye alınan Ceyhan İmalat Tesisi; rafineri, petrokimya kompleksi, enerji santrali, deniz terminali, petrol ve gaz platformu, köprü, viyadük ve E-House gibi projelerin çelik boru ve modüler yapılarını üretmektedir. Global ölçekte her türlü endüstriyel projenin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek teknoloji, donanım ve yeterliliğe sahip olan tesiste 2004 yılından bu yana paslanmaz, duplex, süper duplex karbon alaşım ve karbon çelik boru spool üretimi de gerçekleştirilmektedir. 37.500 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 160.000 metrekarelik alan üzerine kurulu olan tesis, yılda 40.000 ton çelik ve tek vardiyada 400.000 WDI boru spool imalatı yapma kapasitesine sahiptir.

Derince

19.250 metrekare kapalı alana sahip olan tesiste 2023 yılında 126,835 kişi-saat işçilik harcanmıştır. Satışlarının bir kısmını yurt dışına yapan Tekfen İmalat, son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla doğal pazarı olan Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra ABD, Fransa, Belçika, İngiltere, Nijerya, Tanzanya ve Avustralya gibi ülkeleri de portföyüne dahil etmiştir. Şirket 2023 yılında Benin’e ilk kez gömülü küre imalatını sevk etmiş ve LPG küre imalatı portföyünü Nijerya’dan alınan iki küre siparişi ile devam ettirmiştir.

Yurt içinde ise, Türkiye’deki en önemli yatırım projelerinden biri olan SASA’nın saflaştırılmış tereftalik asit (PTA) tesisi için titanyum ve nikel alaşımlı özel malzemelerden imal edilen 5 adet proses kolonu ile 10 adet eşanjörün üretimi tamamlanmıştır. Şirket ayrıca 2023 yılı üretim programında yer alan bir adet 500 tonluk denizaltı gövdesi imalatını tamamlayarak STM firmasına teslim etmiştir.

CTS Bayıl Yard (Bakû - Azerbaycan)

Grubun Hazar Bölgesi’ndeki çalışmalarını desteklemek ve bu bölgede gerçekleştirilen açık deniz işlerinin yapısal çelik imalat ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2003 yılında özelleştirme yoluyla devletten alınan ve önemli yatırımlarla modernize edilen Cenup Tikinti Servis (CTS) Çelik İmalat Tesisi, başkent Bakû’ya 7 km mesafede yer almaktadır. Tesis, Hazar Denizi’nin kıyısında 122.600 metrekare büyüklüğündeki bir imalat sahası ile 40.950 metrekare alana sahip bir fabrikadan oluşmaktadır. 1949- 2003 yılları arasında Hazar Denizi’nde çeşitli boyutlarda yaklaşık 1.400 adet petrol platformunun imalatını ve denizde montajını gerçekleştirmiş olan tesis, Grup için yeni ve önemli rekabet gücü sağlayan bir çalışma alanı yaratmıştır.

Mevcut kapasitesiyle Hazar bölgesindeki tüm endüstriyel ve modüler petrol ve gaz projelerine talip olan tesiste, yeni bir iş alanı olarak rüzgâr türbinlerinin kule imalatı olanakları da değerlendirilmektedir.

Atyrau Boru İmalat Tesisi (Kazakistan)

Grubun Kazakistan’da 2019 yılında devreye alınan Atyrau Boru Spool İmalat Tesisi, 20 hektar üzerinde 4.000 metrekarelik kapalı alanda faaliyet göstermektedir. Bölgedeki tüm boru imalat işlerini Kazakistan’da yapma olanağı sağlayan 150.000 WDI/yıl kapasiteli tesis, Grubun Hazar Bölgesi’ndeki imalat yeteneklerine ek bir güç katmıştır.

Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş.