Tekfen Mühendislik ve Taahhüt Grubu müşterilerine EPC ve Design & Build bazında anahtar teslimi çözümler sunmaktadır.
Mühendislik ve Taahhüt Grubu

Sahip olduğu deneyim ve yetkinliğin yanı sıra kalite anlayışı, sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımı ve sözüne sadakati temel alan iş modeliyle dünyanın önde gelen işverenlerinin tercih ettiği bir çözüm ortağıdır. Bugüne kadar üstlendiği 400’ü aşkın projeyi, zorluk seviyesi ne olursa olsun zamanında ve başarıyla tamamlayarak saygın bir isim edinen Tekfen Taahhüt Grubu, faaliyetlerini Türkiye’nin yanı sıra Kazakistan’dan Almanya’ya, Bulgaristan’dan Fas’a uzanan geniş bir coğrafyada sürdürmektedir. Projelerinin önemli bir bölümünü yurtdışında gerçekleştiren Grup, sağladığı istihdam ve elde ettiği yurtdışı gelirleriyle Türk müteahhitlik sektörünün lokomotiflerinden biridir.

Mühendislik ve Taahhüt Grubu

Özellikle petrol, gaz ve petrokimya tesislerinde geniş bir deneyime sahip olan Grup, boru hatları, petrol ve gaz terminalleri, tank çiftlikleri, petrol rafinerileri, deniz petrol platformları, pompa ve kompresör istasyonları, enerji santralleri, endüstriyel tesisler, otoyol ve metro projeleri, spor kompleksleri, üst ve altyapı projeleri gibi alanların çoğunda müşterilerine EPC (Engineering, Procurement, Construction - Mühendislik, Tedarik, İnşaat) ve Design & Build (Tasarla ve İnşa Et) bazında anahtar teslimi çözümler sunmaktadır. Grup, adı geçen konularda bugüne kadar dünyanın 20 farklı ülkesinde ve 10 farklı saat dilimini kapsayan geniş bir coğrafyada, zorluk seviyesi yüksek çok sayıda projeyi başarıyla tamamlamıştır.

Tekfen Taahhüt Grubu, tüm faaliyetlerini uluslararası Kalite, İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çevre Yönetim Sistemi standartlarına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde yürütmektedir. Grubun insana verdiği önemi gösteren bu tavizsiz yaklaşım, bugüne kadar birçok projede dünya çapında kazasızlık başarıları elde etmesini sağlamıştır. Grup, SEÇ-K (Sağlık, Emniyet, Çevre-Kalite) konusundaki yaklaşımı ve uygulamalarındaki yüksek performansı nedeniyle işveren idareler tarafından sayısız kez ödüllendirilmiştir.

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.

Tekfen Taahhüt Grubu’nun lokomotif şirketi olan Tekfen İnşaat, 64 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü müteahhitlik şirketlerinden biri, dünyada da geniş deneyimi, değerleri ve yetkinlikleriyle aranan bir iş ortağıdır. Proje yönetiminde global kalite standartlarına olan yüksek bağlılığı, şirketin dünden bugüne istikrarlı bir şekilde büyümesini ve hizmetlerini dünya çapında, en seçici işverenlere sunmasını sağlamıştır.

“Mühendislik, Tedarik ve İnşaat” (EPC) bazlı projeleri gerçekleştirme konusunda geniş bir deneyim ve yetkinliğe sahip olan Tekfen İnşaat, projeler için gereken özel çelik donanım ve borulama imalatını kendi bünyesindeki Ceyhan Çelik Yapı İmalat Fabrikası ile Azerbaycan’da Hazar Denizi kıyısında yer alan Bayıl Çelik İmalat Tesisi ve Kazakistan’daki Atyrau Boru Spool İmalat Tesisi’nde yapmaktadır.

Tekfen İnşaat, faaliyetlerini ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007, ISO 9001:2008 ve ISO 27001:2013 standartlarına uygun olarak yürütmektedir. Şirket, tüm faaliyetleri sırasında iş sağlığı ve güvenliği, kalite, kaynakların verimli kullanılması ve çevre başlıklarında sergilediği yüksek performansla sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamaktadır.

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.
Tekfen Mühendislik A.Ş.

Anahtar teslimi projelerin mühendislik ayağını üstlenmek üzere 1984 yılında kurulan Tekfen Mühendislik, bugüne kadar tamamladığı sayısız yurtiçi ve yurtdışı projesinde edindiği deneyim ve 500 kişiyi aşan güçlü kadrosuyla büyük ölçekli EPC (Mühendislik, Tedarik, İnşaat); EPCM (Mühendislik, Tedarik, İnşaat Yönetim/Denetim) ve Design & Build (Tasarla ve İnşa Et) bazlı projelerde yetkin bir çözüm ortağıdır.

Özellikle rafineri, petrokimya tesisleri, terminaller, fosil yakıt, gaz ve yenilenebilir enerji santral projeleri ile otoyol, raylı sistemler ve büyük açıklıklı köprüler gibi uzmanlık gerektiren altyapı projelerinin mühendislik hizmetlerini verebilecek yeterliliğe sahip olan Tekfen Mühendislik, insan gücü ve bilgi birikiminin yanı sıra kullandığı yenilikçi teknolojilerle de Türkiye’nin alanındaki öncü kuruluşlarından biridir. Şirket, özellikle endüstriyel tesis ve altyapı alanlarında Grup dışı projelere de hizmet sunmaktadır ve Grup dışı projelerin cirodaki payı %65 düzeyindedir.

Tekfen Mühendislik A.Ş.
Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş.

Tekfen İmalat, petrol, petrokimya ve kimya endüstrileri ile gaz, demir-çelik tesisleri ve kuvvet santralleri gibi endüstriyel tesislerin depolama ve proses ekipmanlarının uluslararası standartlarda mühendislik, imalat ve montaj hizmetlerini gerçekleştirmek üzere 1970 yılında kurulmuştur. Şirket, faaliyetlerini Derince’deki 19.250 metrekare kapalı alana sahip fabrikasında sürdürmektedir.

Uluslararası standartlarda mühendislik, imalat ve montaj hizmetleri veren şirket, silindirik ve küresel depolama tankları, basınçlı kaplar, proses kolonları, reaktörler, ısı eşanjörleri, atık ısı geri kazanım kazanları, basınçlı boru devreleri ve ağır çelik konstrüksiyon üretimi ile müşterilerine geniş bir portföyde hizmet sunmaktadır. Tekfen Grubu dışında, uluslararası müteahhitlik firmaları, rafineriler, petrokimya, kimya ve gübre tesisleri ile LPG depolama ve dağıtımı konusunda faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketler de Tekfen İmalat’ın müşterileri arasında yer almaktadır.

Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş.
Yurtdışı şirket ve iştirakleri

Taahhüt Grubu çatısı altında yer alan HMB - Hallesche Mitteldeutsche Bau AG, tedarik ve tedarik finansmanı konusunda uzmanlaşmış bir şirket olup Almanya’da faaliyet göstermektedir.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR ile Tekfen İnşaat ortaklığında 1996 yılında kurulan Azfen, bugüne kadar Azerbaycan ve Gürcistan’da petrol ve gaz tesisleri yapım ve inşası alanında birçok önemli projeye imza atarak, çokuluslu şirketlerin bölgedeki en güvenilir çözüm ortaklarından biri olmuştur.

Kazakistan’da 2002 yılında kurulan GATE, 2018 yılından bu yana %100 Tekfen Taahhüt Grubu şirketi olarak yoluna devam etmekte olup, projelendirme, inşaat ve montaj işlerinde bugüne kadar birçok önemli projeyi başarıyla hayata geçirmiştir.

Yurtdışı şirket ve iştirakleri