HOLDİNG

Tekfen'den Boğaziçi'ndeki Girişimci Fikirlere Büyük Destek!

Eki 05, 2020

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Bilim ve Teknoloji Binası'nda "FNN Tekfen Kuluçka Merkezi" açılıyor. Tekfen'in üç kurucusunun isimlerinin (Feyyaz-Nihat-Necati) baş harfini taşıyan "Boğaziçi Üniversitesi FNN Tekfen Kuluçka Merkezi", "üç genç mühendisin" girişimci ruhunu yaşatacak. Kurulduğu 1956 yılından bu yana, bilim, eğitim ve kültür sanatın yanında olan Tekfen'in Kurucu Aileleri, Tekfen Holding ve Tekfen Vakfı, son 25 yılda Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) aracılığıyla üniversitenin akademik ve sosyal faaliyetlerinde öğrenci ve öğretim üyelerinin araştırma ve eğitim süreçlerine geniş bir yelpazede katkıda bulundu. Bu destekten hareketle, çok sayıda start-up girişimcisine evsahipliği yapacak olan yeni merkeze, Boğaziçi Üniversitesi FNN (Feyyaz-Nihat-Necati) Tekfen Kuluçka Merkezi adı verilmesi teklif edildi.

Tekfen'in mütevazı bir mühendislik/müşavirlik girişimiyle tohumlarının atılması, genç ortaklarının bilim ve ideallerinin izinden yürüyüp Tekfen'i bugünlere taşımaları, kuluçka merkezinde başlayacak olan girişimler ve girişimciler için güçlü bir ilham kaynağı olacak.

10 bin metrekare büyüklüğünde ve 4 blok olarak inşa edilen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Bilim ve Teknoloji Binası, 3600 metrekare laboratuvar alanı ile Boğaziçi Üniversitesi'nin öncü araştırma projelerine evsahipliği yapacak. Yaşam bilimlerinden enerji çalışmalarına, robotik araştırmalardan CERN bağlantılı fizik çalışmalarına kadar çok sayıda araştırmacıya altyapı imkânı sunacak. Boğaziçi Üniversitesi - FNN Tekfen Kuluçka Merkezi de bu bina içinde iki katta toplam 800 metrekarelik alana yayılıyor. İçinde girişimciler için her türlü çalışma altyapısının sunulduğu merkezde sanayi ile üniversite arasında dinamik bir ilişki kurulması hedefleniyor.