Agripark’ta, Anadolu’nun biyoçeşitliliği kullanılarak, kaliteli tohumluk ve fidan üretiliyor.
Tarımsal Üretim Grubu

Tarla ve sebze tohumu, fide ve fidan üretimi, dağıtımı ve ticareti alanlarında faaliyet göstermektedir. Bu faaliyetler, çatı şirket olan Tekfen Tarımsal Araştırma, Üretim ve Pazarlama A.Ş. altında yürütülmektedir. 

Tarımsal Üretim Grubu

Tekfen Tarım, kurumsallaşma ve yatırım hedeflerini yerine getirmiş, özellikle ihracat alanında attığı adımlarla müşteri portföyünü ve ihracat tonajını genişletmiştir.

2018’de %90 hissesi satın alınarak Tekfen Tarım bünyesine katılan Alanar Meyve ve Gıda Üretim Pazarlama A.Ş.’nin kalan hisseleri de Mayıs 2019’da satın alınmış, böylece sert çekirdekli meyve grubunda yurt çapında önemli bir üretici ve ihracatçı olan Alanar Meyve’nin hisselerinin tamamı Tekfen Tarım’a geçmiştir.

Ağırlıkla kiraz, Bursa siyah inciri, nar, kayısı, Japon eriği, Trabzon hurması ve kestane alanında faaliyet gösteren Alanar Meyve, Türkiye’nin en önemli meyve üreticilerinden ve ihracatçılarından biridir.

Türkiye’nin ilk ve sayılı teknolojik tarım merkezlerinden biri olan Adana’daki Tekfen Tarım Agripark yerleşkesi, Anadolu’nun zengin biyoçeşitliliğini kaynak olarak kullanarak çiftçilere hastalıklardan ari, kaliteli tohumluk ve fidan üretimi yapmaktadır. 2018 yılında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak yetkilendirilen merkezde, 25’i aşkın türde patates tohumluğunun yanı sıra erik, kiraz ve muz fidanı üretim ve ihracatı gerçekleştirilmektedir. Özellikle endemik ürünler konusunda özel çalışmalar gerçekleştirilen merkezde, Türkiye’ye has bir lezzet olan Anamur muzunun tekrar sağlıklı koşullarda çoğaltılmasına yönelik projeler yürütülmektedir.

Agripark’ta ayrıca Türk halkının temel gıda maddesi olan ve un, makarna, bisküvi, bulgur, irmik gibi birçok ihraç ürünü için girdi teşkil eden buğdaya yönelik özel çalışmalar sürdürülmektedir.