Toros Tarım, üretim ve pazar payı itibarıyla Türkiye’nin en büyük gübre üreticisidir.

Kimya Sanayi Grubu, kimyevi ile organik-organomineral gübre üretimi, dağıtımı ve ticareti alanlarında faaliyet göstermektedir. 40 yılı aşkın bir süredir Türk tarımına hizmet eden Toros Tarım, İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2019 listesinde 52’inci sırada yer almaktadır. Gübre alanında Türkiye’deki toplam kurulu üretim kapasitesinin %38’ini elinde bulunduran Toros Tarım, üretim ve pazar payı itibarıyla Türkiye’nin en büyük gübre üreticisidir. Şirket, Ceyhan, Mersin ve Samsun’daki fabrikalarında ürettiği Amonyum Nitrat (AN), Kalsiyum Amonyum Nitrat (CAN), Diamonyum Fosfat (DAP), kompoze (NPK) gübrelere ek olarak, çiftçinin her türlü bitki besin maddesi ihtiyacını tek elden karşılayabilmek amacıyla, üretmediği çeşitleri de yurtdışından temin etmekte, ayrıca klasik gübrelerin yanında suda eriyebilen özel gübreleri de ürün yelpazesinde bulundurmaktadır. 2017 yılında ilk organomineral gübre ürününü çiftçilere sunan Toros Tarım, 2019 yılında bünyesine kattığı Gönen Enerji yatırımı ile organik ve organomineral gübre pazarının da önemli oyuncularından biri olmuştur. Toros Tarım, gübre sektöründeki liderliğini Türkiye’nin her noktasına ulaşan geniş bayi ve yetkili satıcı ağıyla desteklemektedir.

Türkiye’de bitki besini alanına yönelik ilk Ar-Ge merkezi

2017 yılında Türkiye’de bitki besini alanına yönelik ilk Ar-Ge merkezini Mersin Üretim Tesisi’nde hayata geçiren Toros Tarım’ın, araştırma geliştirme faaliyetlerine ayırdığı bütçe tarım sektöründe dikkat çeken bir büyüklüğe sahiptir. Ar-Ge Merkezi’nde tarımsal verimliliğe katkı sağlayacak yeni ürünler geliştirmenin yanı sıra mevcut ürünlerin iyileştirilmesi, üretim süreçlerinin geliştirilmesi, optimizasyon, üretimde enerji tasarrufu ve çevresel etkilerin azaltılması gibi konularda da projeler yürütülmekte, ayrıca üniversitelerle çeşitli işbirlikleri gerçekleştirilmektedir.

Toros Tarım’ın uzun yıllardır pazar liderliğini korumasında, üretim gücü ve kalitesi kadar güçlü lojistik altyapısının ve yaygın bayi ağının da önemli rolü bulunmaktadır. Şirket, ürettiği gübrenin ihtiyaç duyulan yere zamanında ve kesintisiz bir şekilde sevk edilebilmesini sağlamak üzere, Türkiye geneline dağılmış toplam 550 bin tonluk depolama kapasitesine sahiptir. Ülkenin en ücra köşelerine kadar uzanan geniş bayi ağı ise Toros Tarım’ın en etkin satış kanalıdır. Halihazırda 729’si bayi ve 472’si yetkili satıcı olmak üzere toplam 1.201 adet satış noktası ile faaliyet gösteren Toros Tarım, bu alandaki liderliğini 2019 yılında da sürdürmüştür.

Coğrafi yayılımını ve ihracatını daha da güçlendirerek bölgesel bir oyuncu olmayı ve aşamalı olarak kendi markasıyla global ayak izini büyütmeyi hedefleyen Toros Tarım, 2019 yılında dünyanın en büyük gübre üreticisi Nutrien’in Romanya’daki satış ve dağıtım operasyonlarını yürüten Agroport Romania S.A. şirketini bünyesine katmıştır.

Bu alandaki CFS ise, gelecekteki sanayi yatırımlarının portfolyo şirketidir.

 Türkiye’de bitki besini alanına yönelik ilk Ar-Ge merkezi