TARIMSAL SANAYİ

Toros Tarım İhracat Şampiyonu

May 01, 2018

Toros Tarım, 2017'nin kimyevi gübre ihracatı şampiyonu oldu. İstanbul Kimyevi Madde ve Mamulleri İhracatçılar Birliği'nin düzenlediği gecede şirket adına ödülü Toros Tarım Genel Müdürü Hakan Göral aldı.

Toros Tarım, 2017 yılında Türkiye'de en fazla kimyevi gübre ihracatı yapan kurum olarak "2017'nin Gübre İhracatı 1'incisi" ödülünü aldı. Kimyanın farklı alt sektörlerindeki 10 binden fazla ihracatçı firmayı temsil eden İstanbul Kimyavi Madde ve Mamulleri İhracatçılar Birliği'nin (İKMİB) düzenlediği gecede, Toros Tarım adına ödülü alan Toros Tarım Genel Müdürü Hakan Göral, "2017 yılı Toros Tarım'ın tarihindeki en yüksek ihracat rakamına ulaştığı yıl oldu. Aldığımız ödülün anlamı bizim için çok büyük" dedi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Hakan Göral, "Bu ödül birkaç açıdan anlamlı; ilk olarak nitratlı gübrenin 2016 yılında yasaklanması ardından bir fabrikamızın yalnızca nitratlı üretim yaptığı bir ortamda, düşük iç talep dolayısıyla bu ihracatı yapamıyor olsaydık, ya fabrikamızı kapatmak ya da küçülmek zorunda kalacaktık. Dolayısıyla ulaştığımız bu ihracat rakamları Mersin'deki fabrikamızın sürdürülebilirliği ve kesintisiz çalışması açısından çok önemli bir başarı oldu. İkinci olarak, ülkemiz perspektifinden baktığımızda, Türkiye'nin döviz ihtiyacına katkıda bulunmuş olmak ve ülkemizi gübre sektöründe temsil ediyor olmak büyük bir gurur kaynağı" şeklinde konuştu.

Avrupa'dan Rusya'ya, Orta Doğu'dan Afrika'ya hizmet götürüyor

2017 yılında oldukça geniş bir coğrafyaya ihracat yaptıklarını vurgulayan Toros Tarım Genel Müdürü Hakan Göral, "Doğu Avrupa, Batı Avrupa, Ukrayna, Rusya, Orta Doğu, İsrail, Kuzey ve Orta Doğu Afrika'ya ürün sağlıyoruz. Özellikle Afrika gibi uzak bir coğrafyaya hizmet götürebilmemizin sırrı ise, hem Tekfen Holding'in bünyesindeki diğer firma olan Tekfen İnşaat'ın o ülkelerde yaptığı iyi işlerin ve diğer iş ortaklarımızın bize referans olabilmeleri hem de ürünlerimizin kalitesi olarak gösterilebilir" yorumunda bulundu.

2018 yılına dair görüşlerini de paylaşan Hakan Göral, "2016 yılının ikinci yarısında başlayan nitratlı gübre yasağı bize tek piyasaya dayalı sürdürülebilir büyümenin zor olduğunu ve mutlaka belli bir oranda pazarlarımızı ve hatta para birimlerimizi farklılaştırmamız gerektiğini öğretti. Bu öğretiden hareket ederek 2018 yılında da üretimimizin belli bir kısmını yine 2017 yılı rakamlarına yakın bir rakamı ihracat pazarlarına ayırmayı düşünüyoruz. 2017 yılı itibarıyla ihracatımız toplam üretimimizin de yüzde 15'ini oluşturuyordu" dedi.

"Önceliğimiz Türk çiftçisi"

Kapasite kullanım oranlarının çok yüksek olduğunu ve üretimin tamamına yakınını sattıklarını vurgulayan Göral, "Bu durum da iç pazarla dış pazar arasında önceliklendirme anlamına geliyor. Tabii ki Türk çiftçisi ve kendi bayilerimiz öncelikli. Kapasitemizi en yüksek verimle kullanarak, 2017 yılındaki ihracat oranımızı korumak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Her bölgenin ihtiyacına uygun gübre

2017 yılı sonunda çok detaylı bir değerlendirme sonucu verilen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sertifikası alan ilk gübre Ar-Ge merkezini açtıklarını hatırlatan Toros Tarım Genel Müdürü Hakan Göral, uzun vadeli vizyonları için şunları söyledi: "Vizyonumuz o kadar geniş ki, Ar-Ge merkezimizin Türk çiftçisinin ihtiyaç duyduğu gübreyi bölgenin toprak ve iklim yapısına en uygun gübreyi geliştirmemize hizmet etmesini ve ayrıca ihracat için de kaldıraç etkisi yaratmasını hedefliyoruz. Bu merkezimizi öncelikli olarak Türk tarımının, daha sonradan da ihracat pazarlarının hizmetine sunmayı hedefliyoruz."