HOLDİNG

Galatasaray Ödülü, Ali Nihat Gökyiğit’in!

Eki 21, 2021

2012 yılından bu yana, Galatasaraylılar Derneği tarafından her yıl verilen ve bu yılki teması “çevre” olan “Galatasaray Ödülü”nün sahibi, Tekfen Holding Kurucu Onursal Başkanı ve aynı zamanda TEMA’nın kurucularından Sayın Ali Nihat Gökyiğit oldu.

96 yıllık yaşamının son 30 yılını Türkiye’de çevre bilincinin yerleşmesine adayan Ali Nihat Gökyiğit, pandemi şartları nedeniyle sanal olarak gerçekleştirilen ödül gecesine bir video mesajıyla katıldı ve ödülünü evinde, Galatasaray Derneği Başkanı Sayın Fidel Berber’den aldı.

Tören konuşmasında Galatasaray gibi saygın bir camiadan çevre ile ilgili bir ödül almanın kendisini mutlu ettiğini belirten Gökyiğit, çevreyi korumak için herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini hatırlattı ve sözlerine şöyle devam etti:

“İnsanoğlu artan şiddette doğayı tahribe başladı. Doğal varlıklar, başta toprak, su, hava, yeşil örtü, biyolojik çeşitlilik olmak üzere artış ve yenilenmelerinden daha hızlı tüketilmeye, kirletilmeye, yok edilmeye başlandı. Yeraltı suları çekilirken, bazı nehirler denize ulaşamadı. Avusturya’nın yüzölçümü kadar orman her yıl dünyamızı terk ediyor. Dünyamıza ve insanlığa ne faydaları olduğunu keşfedemeden bazı türler gün be gün kaybolmakta. Bunların neticesinde başımıza dert yağıyor. İşte su sancısı, gıda güvenliğindeki telaş, iklim değişikliği, doğal afetlerin sayısı ve şiddetindeki artışlar artık günlük yaşantımızın içinde. Bunların baş sebebi, doğanın tahribi. Bu sorunlara çare ararken başkalarını suçlamak yerine ‛biz ne yapabiliriz?’ diye sorgulamanın daha yapıcı olduğuna hep inandım.”

Ali Nihat Gökyiğit’in tören konuşmasının tamamını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.