MÜHENDİSLİK & TAAHHÜT

Dünya Makarna Devinin Projesinde Tekfen Mühendislik İmzası

Eki 01, 2020

Dünyanın en büyük makarna üreticilerinden Barilla'nın, sürdürülebilir üretim çalışmaları kapsamında, makarna üretimindeki karbon ayak izini azaltmak için İtalya'nın Foggia kentinde başlattığı AB destekli "HiFlex Projesi"ndeki en önemli parçalardan biri olan güneş sahasının, tüm mühendislik çalışmalarını Tekfen Mühendislik üstleniyor.

Proje kapsamında 7 ülkeden 11 firma birlikte çalışarak, yenilenebilir enerji üreten yeni bir tesis inşa edecek. Dünya çapında ilk kez partikül teknolojisini kullanacak olan Tekfen Mühendislik, güneşi iki yönlü takip edebilen ve heliostat adı verilen, yaklaşık 7500 metrekare toplam alana sahip güneş yoğunlaştırma sahasının, tüm mühendislik çalışmalarından sorumlu olacak.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tekfen Mühendislik Genel Müdürü Fatih Can, "Bu projede kullanmak üzere, yoğunlaştırılmış güneş enerjisi teknolojisinin geliştirilmesi için Horizon 2020 kapsamında 2.6 milyon Euro'luk fon ile Türkiye'de tek seferde alınan en büyük fon desteğini aldık. Tekfen Mühendislik'in de katkısıyla dünyada yeni bir teknoloji geliştiriliyor. Bu Türk mühendisliği için gurur verici!" dedi.

Her biri kendi alanında uzman proje ortağı firmalar ise şöyle: Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), Kinetics Technology, NextChem, Sugimat, HelioHeat, Quantis, Dürmeier GmbH, John Cockerill ve Indygotech Minerals.