TEKFEN VAKFI
Kültür Sanat
Tekfen Vakfı, 44. İstanbul Müzik Festivali Gösteri Sponsoru

Tekfen Vakfı, 44. İstanbul Müzik Festivali'nin çerçevesinde, "En Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsorları" kategorisinde yer aldı.

Tekfen Filarmoni'nin, 19 Haziran'da UNIQ İstanbul Açık Hava Sahnesi'nde gerçekleşen ve "Dolunaya Şarkılar" başlığını taşıyan konseri genç Özbek şef Aziz Shokhakimov yönetti.

Müzik Festivali kapsamında ilk kez açık hava konseri veren orkestra, Gürcü soprano Teona Dvali, Rus tenor Andrej Dunaev'e ve son anda programa eklenen sürpriz isim tenor Murat Karahan'a eşlik etti.

Tekfen Holding'ten 20. İstanbul Tiyatro Festivaline Destek

Tekfen Holding, 20. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenen Anton Çehov'un ünlü klasiklerinden, ''Üç Kız Kardeş'' oyununun gösteri sponsoru oldu.

Hayal Perdesi oyuncuları, ödüllü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski'nin yenilikçi rejisiyle SvenJonke'nin çağdaş sahne tasarımını birleştiren, alışılmışın dışında bir "Üç Kız Kardeş"'i seyircilerle buluşturdu.

Tekfen Vakfı, 14. İstanbul Bienali'nin destekçileri arasında...

Tekfen Vakfı, İKSV tarafından bu sene 14. sü düzenlenen İstanbul Bienali'nde "Bienal Büyükada'da " bölümünün bronz destekçileri arasında bulunuyor. "TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori" başlıklı Bienal, 5 Eylül-1 Kasım tarihleri arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Bienal, Afrika, Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu, Latin Amerika ve Kuzey Amerika'dan 80'in üzerinde katılımcıyı bir araya getiriyor. Çalışmalar, Boğaz'ın Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan 30'dan fazla mekânda gezilebilecek.

Tekfen Vakfı'ndan Tiyatro Festivali'ne destek

Tekfen Vakfı, 10 Mayıs - 5 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan 19. İstanbul Tiyatro Festivali'nde gösteri sponsoru oldu. Tekfen Vakfı bu kapsamda, Altıdan Sonra Tiyatro'nun Kral (Soytarım) Lear ile Şahika Tekand'ın Gergedanlaşma 2.014 adlı oyunlarına destek verdi.

15 Mayıs Perşembe ve 16 Mayıs Cuma günleri Üsküdar Tekel Sahnesi'nde sahnelenecek olan Kral Lear, şimdiye dek belki binlerce kez sahnelenmiş olan Shakespeare'in ünlü oyununun, Lear'a en yakın kişi olan ve bütün gerçekleri hiç çekinmeden dillendirebilen soytarısının dilinden yeniden anlatımını içeriyor.

4 Haziran Çarşamba ve 5 Haziran Perşembe günleri yine Üsküdar Tekel Sahnesi'nde sahnelenecek olan Gergedanlaşma 2.014 adlı oyun ise, Şahika Tekand'ın yazıp yönettiği eğlenceli ve yüksek ritimli bir çağdaş komedi. İlk kez 1995-96 sezonunda sahneye konulmuş olan oyun, Şahika Tekand'ın kurduğu Studio Oyuncuları'nın 25. yılı nedeniyle yeniden ele alınarak sahnelenecek.

Tekfen Vakfı 13. İstanbul Bienal'ine Sponsor

1987 yılından beri Türkiye'de düzenlenen en geniş çaplı uluslararası sanat sergisi olma özelliği taşıyan İstanbul Bienali, güncel sanat tartışmalarına önemli bir alan açmanın yanı sıra, şehrin tarihinin mekânlar aracılığıyla yeniden keşfedilmesinde ve sadece Türkiye'den değil birçok farklı ülkeden güncel sanatçının uluslararası alanda tanınmalarında rol oynuyor.

14 Eylül-20 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek ve ücretsiz gezilebilecek olan 13. İstanbul Bienali'nin odak noktasını siyasi bir forum olarak kamusal alan kavramı teşkil ediyor ve bu kavramın medeniyet, barbarlık, demokrasi, mekânsal-ekonomik adalet ve güncel sanatın rolü gibi tartışmalı konular üzerine düşünce ve biçim üretmek için bir temel oluşturması hedefleniyor.

Ziyaret Tepe Kazısı

Tekfen Vakfı, Diyarbakır yakınlarında, Bismil ilçesinin güneydoğusunda yer alan Ziyaret Tepe Höyüğü'nde 2000 yılından bu yana sürdürülen kazılara 2012 yılında sponsor olmuştur. Asur İmparatorluğu'nun Dicle bölgesindeki eyalet merkezlerinden biri olan Tuşhan'ın kalıntılarına ev sahipliği yapan Ziyaret Tepe, halen yapımına devam edilen Ilısu Barajı'nın 2015'te devreye girmesiyle sular altında kalacaktır. Bu nedenle hızla tamamlanmaya çalışılan kazılar, ABD Akron Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Alman Mainz Üniversitesi ve İngiliz Cambridge Üniversitesi'nden uzmanların oluşturduğu ulus-lararası bir ekip tarafından sürdürülmektedir. Tekfen Vakfı'nın verdiği destek, bugüne kadar Asur Krallığı hakkında birçok değerli bilgi veren ve arkeoloji dünyasında heyecan yaratan bazı eserlerin çıka-rıldığı Ziyaret Tepe kazısının programa uygun bir şekilde sürdürülebilmesine olanak vermiştir.

Efes Kazılarına Destek

Tekfen Vakfı, 2012 yılında Efes Vakfı'nın arkeolojik çalışmalar için kaynak yaratma çabalarına destek vererek, Aslanlı Oda'nın restorasyonuna sponsor olmuştur. Efesli zengin ve seçkin kişilerin yaşadığı Teras Evler bölümünde yer alan Aslanlı Oda, adını zemininde bulunan bir mozayikten almaktadır. Tekfen Vakfı, odanın duvarlarında yer alan kuş ve çiçek motifli fresklerin restorasyon giderlerini karşılamıştır.

İKSV 40. Yıldönümü Sponsoru

1972 yılında kuruluşundan itibaren İKSV'nin (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) destekçileri arasında yer alan Tekfen Grubu, İKSV'nin 40.yılını kutladığı 2012 yılında da 40. yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleşecek olan etkinlikler için desteğini sürdürmektedir.