TEKFEN FİLARMONİ
Özel Projeler

Tekfen Filarmoni Orkestrası imza attığı projelerle, seyircisine kaliteli bir müzik sunmanın yanı sıra temsil ettiği geniş coğrafyanın müzikal ve kültürel mirasına sahip çıkmayı görev edindi. Çeşitli işbirlikleriyle bu hedefi geleceğe taşımayı amaçlıyor.

Dolunaya Şarkılar ile Tekfen Filarmoni 44. İstanbul Müzik Festivali'nde

İstanbul Müzik Festivali'nin klasik müziği ay ışığı altında açık havaya taşıdığı yeni serisi tam da dolunayın aydınlattığı bir gecede başlıyor. Boğaziçi Üniversitesi'nin eşsiz doğal ve tarihi atmosferinde Dvo?ák'ın Russalka operasından Aya Şarkı aryasından Puccini'nin şefkatli "O mio babbino caro"suna uzanan bir seçki bu geceyi unutulmaz kılacak.

Barış adına ortak bir dil yaratmak amacı ile farklı ülkelerden ve kültürlerden müzisyenleri bir araya getiren Tekfen Filarmoni Orkestrası'nı bu konserde Özbekistan'ın dünya klasik müzik sahnelerine armağanı Aziz Shokhakimov yönetecek. Henüz 21 yaşında Mahler Şeflik Yarışması'nda kazandığı ödül ile klasik müzik dünyasında büyük yankı uyandıran genç şef, olgun ve derinlikli olduğu kadar enerjik yorumlarıyla uluslararası arenada hızla yükseliyor. Avrupa'dan Amerika'ya verdiği konserler ve opera temsillerinde Londra Filarmoni, Dresden Staatskapelle, Fenice Tiyatrosu Filarmoni Orkestrası gibi pek çok önemli orkestrayı yöneten Shokhakimov, 2015 yılında Deutsche Oper am Rhein'ın şefliğine getirildi.

Mariinsky Tiyatrosu'nda son dakikada Anna Netrebko'nun yerine üstlendiği Adina (Aşk İksiri) rolüyle opera dünyasının dikkatini çeken Gürcistan doğumlu soprano Teona Dvali 2010 yılında Uluslararası Arturo Toscanini Şan Yarışması Özel Ödülü ve Uluslararası Rolanda Nicolosi Yarışması birincilik ödülünü kazandı. Mariinsky Operası solistlerinden olan Dvali, La Scala ve Ravenna Operası dâhil, pek çok önemli sahnenin aranan konuklarından.

Bolşoy Tiyatrosu'nun yeni prodüksiyonu Eugene Onegin'deki Lensky karakteri ile tanınan deneyimli tenor Andrej Dunaev, BBC Proms, Glyndebourne Festivali, Deutsche Oper, Semperoper Dresden ve Los Angeles Operası gibi pek çok önemli opera evi ve festivale konuk oldu. Uluslararası basında parlak ses rengi, duygulu ve hâkim yorumuyla övgüler kazanan Dunaev, sıra dışı genişlikteki repertuarıyla son yılların en dikkat çekici tenorlarından biri.

Dolunay altında sevilen aryalarla başlayan gece, daha sonra opera tarihinin en ateşli aşk hikâyelerinden Carmen operasının unutulmaz ezgilerinden süitlerle devam edecek.

Tekfen Filarmoni'den Yaşar Kemal'e saygı konseri

Tekfen Filarmoni; ülkemizin büyük değerlerinden biri olan Yaşar Kemal'e saygımızı nota nota işliyor.

İngiliz konuk Şef James Judd yönetimindeki Tekfen Filarmoni 30 Kasım'da Lütfi Kırdar'da, Yaşar Kemal'e saygı konseri düzenliyor. Konserde, Yaşar Kemal'in gençliğinde derlediği ağıtlardan, Zülfü Livaneli tarafından bestelenen film müziği Yer Demir Gök Bakır'a, Adnan Saygun'dan, operanın mağbedi Milano'daki La Scala'nın bestelettiği ve Türkiye'de ilk kez kesitlerinin seslendirileceği Teneke Operası'na ve İdil Biret'in yorumuyla dilinin gücü ve bir sanatçı olarak bağımsızlığı ile benzeştiği Beethoven'a kadar, yerelden evrensele zengin bir programla büyük usta saygıyla anılacak.

Tekfen Filarmoni'den 6 Şubat'ta müzik şöleni

Tekfen Filarmoni, 6 Şubat Cuma günü, Lütfi Kırdar'da Singapurlu konuk şef Darrell Ang yönetiminde yeni yılın ilk konserini verecek. Orkestra, Mozart'ın 21 no'lu, Do Majör Piyano Konçertosu'nda ünlü piyanist Elena Bashkirova'ya eşlik edecek. Konser, Offenbach'ın 'Orfeus Cehennemde' Operası Uvertürü ile başlayacak ve Şostakoviç'in kendi ifadesine göre "en şeffaf, yalın ve morali yüksek" 9. Mi bemol Majör Senfonisi ile sona erecek.

Otantik Enstrümanlar, Yeni Besteler Eşliğinde Çok Sesli Müziğe Kazandırılıyor.

Orkestrada bulunan otantik çalgılar için özel olarak bestelenen eserler, Tekfen Filarmoni Orkestrası'nın kültürel mirası yaşatma konusunda gösterdiği çabayı gözler önüne seriyor; Dede Efendi ve Tamburi Cemil Bey'den esinlenerek yazılan "Ney ve Orkestra İçin Konçerto", tulum ve orkestra için bestelenen "Karadeniz Rapsodisi", ayrıca Tekfen Filarmoni Orkestrası'nın temsil ettiği felsefeyi ölümsüzleştiren "Üç Denizin Senfonisi"... Azeri besteci İlyas Mirzayev tarafından bestelenen bu üç eserin yanı sıra Hasan Uçarsu'nun tarihi enstrüman çeng için bestelediği "Davetsiz Misafirler" konçertosu Tekfen Filarmoni Orkestrası'nın yaşatmaya çalıştığı değerlerin birer ürünü.

Tarihi Bir Enstrüman "Çeng" Tekrar Sahnede

Batılı arp ve onun atası sayılan Doğulu çeng; "Unutulanlar, İzler ve Yaşayanlar: Çeng ve Arp İçin Konçerto" adlı projeyle aynı notalarda buluştu. 36. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali kapsamında verilen "Eski Dünya, Yeni Dünya" adlı konserde Hasan Uçarsu'nun bestelediği "Davetsiz Misafirler" konçertosunun dünya prömiyeri, arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu tarafından gerçekleştirildi. Bu proje, Tekfen Filarmoni Orkestrası'nın temsil ettiği felsefenin ve müziğin diliyle vermek istediği mesajın bir özetiydi; biri Doğulu öteki Batılı... arp ve çeng aynı ailenin bir parçası.

Doğası gereği daha sakin, daha dingin ve daha tefekkür sahibi; derin düşüncelerin peşinden koşan bir çalgı. Bundan dolayı da yüzyıllarca yüksek toplantılara, şiirsel, sanatsal ve felsefi buluşmalara eşlik etmiş.

Hasan Uçarsu - besteci
1 Güfte 12 Beste

Kurtuluş savaşı sırasında, bağımsızlık tutkusunun Anadolu'nun her köşesini sardığı bir dönemde temelleri atılan Türkiye Cumhuriyeti'nin millî marşını belirlemek üzere 1921 yılında bir beste yarışması düzenlendi. İstiklâl Marşı, zamanında bu yarışmaya katılan çok sayıda besteden sadece biri. Tekfen Vakfı'nın desteğiyle "1 Güfte 12 Beste" projesi kapsamında tarihe gömülmüş, sayısı 100'ün üzerinde olan bestelerden 12 tanesi, araştırmacı-yazar Mehmet Altun ve ekibi tarafından tozlu raflarından çıkarıldı. Klasik Türk müziğinin çağdaş bestecileri, yıllar sonra bulunan bu eserleri özgün notalarına sadık kalarak orkestra için yeniden düzenledi. İstiklâl Marşı için yarışan bu 12 beste, Tekfen Filarmoni Orkestrası tarafından Cumhuriyet'in 85. yılında, 24 Ekim 2008'de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen İstiklâl Marşı özel konserinde dinleyicilerle buluştu. Çalışma daha sonra kitaplaştırıldı ve eserler bir albümde toplandı.

1 Güfte 12 Beste mikrositesini ziyaret etmek için tıklayınız.