TEKFEN FİLARMONİ
Orkestra Hakkında

BARIŞ İÇİN UZATILAN BİR DOST ELİ...

Tekfen Filarmoni Orkestrası adıyla yoluna devam eden orkestranın temelleri; Karadeniz Oda Orkestrası adıyla 1992 yılında, farklı kültürler arasında ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla, Tekfen'in de kurucularından Ali Nihat Gökyiğit ile kurucu şef Prof. Saim Akçıl'ın öncülüğünde, 11 ülkeden 17 sanatçının katılımıyla atıldı. İlerleyen yıllarda orkestraya başka ülkelerden müzisyenlerin de dâhil olmasıyla aile giderek genişledi. Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerinden toplam 23 ülke, orkestra bünyesinde buluştu: Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Mısır, Moldova, Özbekistan, Romanya, Rusya, Suriye, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan.

3 DENİZ, 23 ÜLKE...

Tekfen Filarmoni'nin, "3 Denizin Sesi" olarak anılmasının altında, müzisyenlerin üç farklı bölgeden gelmesi kadar, kuruluş amacı da yatıyor: "Farklılıkların bir arada var olabildiğini" ve "müziğin, barışın seslerinden biri olduğunu" göstermek. Orkestra, klasik müzik repertuvarlarıyla beraber, temsil ettiği coğrafyanın yerel müzik aletleri için bestelenen eserleri de seslendiriyor.

Müziğiyle zıtlıkların uyumuna, Doğu ve Batı'nın bileşiminden doğan büyülü senteze övgüde bulunan Tekfen Filarmoni, yılda birkaç kere bir araya gelerek, Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde ve yurt dışında (Almanya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Fransa, İngiltere, Katar, Özbekistan, Romanya, Ukrayna ve Yunanistan) konserler vermektedir.

Tekfen Filarmoni, seyircisine kaliteli bir müzik sunmanın yanı sıra, temsil ettiği geniş coğrafyanın müzikal ve kültürel mirasına sahip çıkmayı görev edinerek özel projelere de imza atmakta; bu çerçevede otantik çalgılar için özel olarak bestelenen eserler ile kültürel mirası yaşatma konusunda gösterilen çabayı da gözler önüne sermektedir. Orkestra, konser ve stüdyo kayıtları da yapmaktadır.

2017 yılı itibariyle orkestranın şefi ve sanat direktörü, Özbek, Aziz Shokhakimov'dur.

Aziz Shokhakimov
Daimi Şef ve Sanat Direktörü

1988 doğumlu olan Aziz Shokhakimov, Taşkent'teki Özbek Ulusal Konservatuvarı'nda Profesör Vladimir Neymer'in öğrencisi olarak şeflik okudu. Özbek Ulusal Orkestrası'nı ilk kez yönettikten sonra 2001'de orkestraya yardımcı şef olarak atandı. 2005'te, Özbek Devleti tarafından yetenekli genç müzisyenlere verilen Nikhol Ödülü'ne layık görüldü. O zamandan bu yana birçok konserde yönettiği orkestranın halen birincil şefi olarak görev yapmaktadır. Opera alanındaki ilk şefliğini 2002'de Özbekistan'ın Devlet Akademik Tiyatrosu'nda Bizet'in Carmen'ini yöneterek yaptı.

Aziz Shokhakimov, ilk olarak 2010 yılında Uluslararası Mahler Şeflik Yarışması'nda aldığı ikincilik ödülü ile dikkatleri üzerine çekti. Yarışmadaki başarısının ertesi yılı Dresden, Milano, Moskova, Darmstadt, Bolonya gibi birçok şehirde konserler yönetti. ABD'deki ilk konserini Oregon Senfoni Orkestrası ile 2012 sonbaharında veren bu muazzam genç sanatçı, Kuzey Amerika'ya 2013 yılında dönerek Pasifik Senfoni ve Houston Senfoni Orkestralarını, 2014 yılında da Winnipeg Senfoni Orkestrası'nı yönetti.

Rhein Operası'nda ilk temsilini 2014'te gerçekleştirdikten sonra burada daimi orkestra şefliği pozisyonuna getirildi; 2015-1016 sezonunda Aida, Rigoletto, Golden Cockerel, Hoffmaan'ın Masalları ve Carmen gibi prodüksiyonları yönetti. 2016 yılından itibaren üç yıl süreyle Milano'daki Verdi Orkestrası'nın konuk şefi pozisyonuna getirildi. NDR Hamburg, DSO Berlin ve Slovak Filarmoni gibi orkestralarla ilk konserini verdi. 2015-2016 sezonunda Frankfurt Radyosu, Stuttgart Radyosu, Monte Carlo, Milano ve Strazburg Orkestralarının şefliğini tekrar üstlendi.

Aziz Shokhakimov, 2016 yılında dünyanın her tarafından gelen 65 katılımcının arasından seçilerek, Nestlé ve Salzburg Festivali Genç Şefler Ödülü'ne layık görüldü. Shokhakimov, 2017-2020 yılları arasında Tekfen Filarmoni'nin daimi şefliğini ve sanat direktörlüğünü yürütecektir.

Sanatçılarımız

Seong Jin-Cho
Şef
Aziz Shokhakimov 2017-2020
Prof. Saim Akçıl (1992-2012)
   
Konuk Şefler
Aziz Shokhakimov
Darrell Ang
Evgeny Bushkov
James Judd
Yoel Levi
   
Daimi solistler
Ercan Irmak ney
Göksel Baktagir kanun
Osman Yurdal Tokcan ud
   
Konuk solistler (klasik)
Alban Gerhardt viyolonsel
Amid Peled viyolonsel
Andrej Dunaev tenor
Antal Szalai keman
Behzod Abduraimov piyano
Bomsori Kim keman
Charlie Siem (Mayıs 2018) keman
Daniel Müller-Schott viyolonsel
Dagoberto Linhares gitar
Denis Kozhukhin piyano
Ermir Abeshi keman
Esin Talınlı soprano
George Lazaridis piyano
Gülsin Onay piyano
Hüseyin Sermet piyano
İdil Biret piyano
İlker Arcayürek tenor
Murat Karahan tenor
Ning Feng keman
Pumeza Matshikiza soprano
Roman Kim keman
Seong Jin-Cho piyano
Sergei Nakariakov trompet
Şenol Talınlı tenor
Şirin Pancaroğlu arp, çeng
Teona Dvali soprano
   
Konuk solistler (geleneksel)
Adalet Vezirov (1951-2002) kemança
Arif Sağ bağlama
Constantin Novitzky bandura
David Kipiani salamuri
Erdal Erzincan bağlama
Gürkan Çakmak balaban
Inna Akulinina domra
Ioseb Toprakashvili salamuri
Jarrod Cagwin bendir
Juan Karajoli ud
Mahmut Turan tulum
Mahri Arifkızı kemança
Mehmet Refik Kaya rebap
Mehrdad Delnavazi tar
Mirza Shvelidze panduri
Naima Irgasheva çang
Oray Yay perküsyon
Rabih Abou Khalil ud
Raushan Mussakhojayeva kılkobuz
Selim Bölükbaşı kemençe
Sumru Ağıryürüyen vokal
Şefika Eyvazova kemança
Yannis Saoulis buzuki
Yinon Muallem perküsyon
 

Diskografi

  • Eski Dünya, Yeni Dünya - A.K. Müzik - İTÜ MİAM Stüdyosu / Haziran 2009
  • Özgürlük Notaları Milli Marşın Öyküsü - A.K. Müzik - İTÜ MİAM Stüdyosu / Ekim 2008
  • Live in Istanbul - A.K. Müzik - Aya İrini Müzesi, Istanbul / Haziran 2006
  • Live in Brussels - A.K. Müzik - Palais des Beaux-Arts, Brussels / Nisan 2005
  • Üç Denizin Solistleri - Sony Classical - Aya İrini Müzesi, İstanbul / Haziran 2001