TEKFEN FİLARMONİ
Orkestra Hakkında

BARIŞ İÇİN UZATILAN BİR DOST ELİ...

Tekfen Filarmoni Orkestrası, müziğin gücüne duyulan inancın eseridir.

Bu güç, kavgaların, çelişkilerin ve çatışmaların önüne geçip birbirinden çok farklı medeniyetlerin aynı melodiye kulak vermelerini sağlar. Müziğin evrenselliği ve barış için uzatılan bir dost eli kadar sahicidir.

3 DENİZ, 23 ÜLKE...

Bugün Tekfen Filarmoni Orkestrası adıyla yoluna devam eden orkestranın temelleri 1992 yılında atıldı; Karadeniz Oda Orkestrası, farklı kültürler arasındaki ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla, Saim Akçıl şefliğinde 11 ülkeden 17 sanatçının katılımıyla kuruldu. İlerleyen yıllarda orkestraya başka ülkelerden müzisyenlerin de katılımıyla aile giderek genişledi; Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerinden toplam 23 ülke: Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Suriye, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Özbekistan, Yunanistan.

Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer 3 Denizin Sesi...; müzisyenlerin üç farklı bölgeden gelmesinin yanı sıra orkestranın bu isimle anılıyor olmasının altında kuruluş amacı da yatıyor; farklılıkların bir arada var olabildiği ve hatta bundan da güç alarak müziğin barışın seslerinden biri olduğunu göstermek.

Tekfen Filarmoni Orkestrası, bu üç bölgenin en değerli müzisyenlerini bir araya getiriyor. Orkestra, klasik müzik repertuvarının yanı sıra, o bölgenin bestecilerinden derlenen özgün programları ve yerel müzik aletleriyle harmanlanan özel performansları da içeriyor. Geleneksel çalgılarıyla orkestraya hayat veren herbir müzisyen, farklılıkların sorunlara değil dostluğa gebe olabileceğini de bu sayede kanıtlamış oluyor. Otantik enstrümanlarıyla kendi kültürlerini temsil eden tüm solistler ise aslında bir bütünün vazgeçilmez parçası haline dönüşüp aynı dili konuşuyorlar, müziğin dilini. Bu da Tekfen Filarmoni Orkestrasının neden 3 Denizin Sesi olarak anıldığına dair bir başka cevap.

Dostluk adına kurulan Tekfen Filarmoni Orkestrası müziğiyle, zıtlıkların uyumuna, Doğu ve Batı'nın bileşiminden doğan büyülü senteze övgüde bulunuyor.

Berlirlenen projeler kapsamında, senede birkaç kere bir araya gelen Tekfen Filarmoni Orkestrası, Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde ve İstanbul Müzik Festivali'nde konser vermektedir. Misafir sanatçıların da katılımıyla gerçekleşen her bir konser, doğu-batı sentezinin büyüsünü ve zıtlıkların uyumunu gözler önüne seriyor. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nde diğer Türk orkestraları ile dönüşümlü olarak konser veren Tekfen Filarmoni Orkestrası kuruluşundan bu yana Almanya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, İngiltere, Japonya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan'da konserler vermiştir.

Saim Akçıl
Kurucu Şef

1959 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarından E. Zeki Ün'ün öğrencisi olarak mezun olduktan sonra, profesyonel sanat yaşamına 1961-1962 yıllarında Venedik ve Roma'da Franco Ferrara'nın yönettiği Uluslararası Gençlik Orkestrası üyesi olarak başlayan Akçıl, 1961-1971 yılları arasında Hagen Şehir Orkestrası, Köln Oda Orkestraları Rheinisches Kammerorchester ve "I Pomeriggi Musicali di Milano" Orkestrasında başkemancılık ve solistlik dahil çeşitli görevlerde yer aldı.

Daha sonra, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası (1971-1973), Almanya'da Südwestdeutsche Philarmonie (1973-1976) ve Hollanda'da Leeuwarden Friesland Senfoni Orkestrası'nda başkemancı ve solist olarak çalıştı. 1981 yılında bir de plak dolduran Akçıl aynı yıl yurda döndü ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda 2005 yılına kadar sürdüreceği keman öğretmenliğine başladı. Eğitmenliğinin yanı sıra, Türkiye, Almanya, İsviçre, İtalya, Hollanda, Fransa, Belçika, İngiltere, Yunanistan, İran, Bulgaristan, Kıbrıs, ABD ve Eski Sovyetler Birliği'nin çeşitli Cumhuriyetlerinde orkestralar eşliğinde konserler ve resitaller veren Akçıl, Tibor Varga İstanbul, Sorrento, Venedik-Vivaldi ve Varna Festivalleri'ne solist olarak katıldı; radyo ve televizyon kayıtları yaptı.

Tekfen Filarmoni Orkestrası'nın kurucu şefi Saim Akçıl 2012 yılı sonu itibariyle emekliye ayrılmıştır.

Orkestrada tüm sanatçılar, birbirleriyle kardeş gibi çalıyor... Siyasette de bizim gibi olsalar bırakın birbirleriyle çatışmayı dost, kardeş gibi yaşarlar.

Saim Akçıl
Sanatçılarımız

Şef
Prof. Saim Akçıl (2012 yılında emekliye ayrılmıştır.)
   
Konuk Şefler
Aziz Shokhakimov
Darrell Ang
Evgeny Bushkov
James Judd
Yoel Levi
   
Daimi solistler
Ercan Irmak ney
Göksel Baktagir kanun
Osman Yurdal Tokcan ud
   
Konuk solistler (klasik)
Amid Peled viyolonsel
Andrej Dunaev tenor
Antal Szalai keman
Dagoberto Linhares gitar
Denis Kozhukhin piyano
Ermir Abeshi keman
Esin Talınlı soprano
George Lazaridis piyano
Gülsin Onay piyano
Hüseyin Sermet piyano
İdil Biret piyano
İlker Arcayürek tenor
Murat Karahan tenor
Ning Feng keman
Pumeza Matshikiza soprano
Sergei Nakariakov trompet
Şenol Talınlı tenor
Şirin Pancaroğlu arp, çeng
Teona Dvali soprano
   
Konuk solistler (geleneksel)
Adalet Vezirov (1951-2002) kemança
Arif Sağ bağlama
Constantin Novitzky bandura
David Kipiani salamuri
Erdal Erzincan bağlama
Gürkan Çakmak balaban
Inna Akulinina domra
Ioseb Toprakashvili salamuri
Jarrod Cagwin bendir
Juan Karajoli ud
Mahmut Turan tulum
Mahri Arifkızı kemança
Mehmet Refik Kaya rebap
Mehrdad Delnavazi tar
Mirza Shvelidze panduri
Naima Irgasheva çang
Oray Yay perküsyon
Rabih Abou Khalil ud
Raushan Mussakhojayeva kılkobuz
Selim Bölükbaşı kemençe
Sumru Ağıryürüyen vokal
Şefika Eyvazova kemança
Yannis Saoulis buzuki
Yinon Muallem perküsyon
 

Diskografi

  • Eski Dünya, Yeni Dünya - A.K. Müzik - İTÜ MİAM Stüdyosu / Haziran 2009
  • Özgürlük Notaları Milli Marşın Öyküsü - A.K. Müzik - İTÜ MİAM Stüdyosu / Ekim 2008
  • Live in Istanbul - A.K. Müzik - Aya İrini Müzesi, Istanbul / Haziran 2006
  • Live in Brussels - A.K. Müzik - Palais des Beaux-Arts, Brussels / Nisan 2005
  • Üç Denizin Solistleri - Sony Classical - Aya İrini Müzesi, İstanbul / Haziran 2001