İnşaat sektöründe 56 yıl

Tekfen Taahhüt Grubu, 13bin’e yakın çalışanı ve yaklaşık 2 milyar ABD doları tutarında aktif portföyü ve bugüne kadar gerçekleştirdiği 330'u aşan proje ile Tekfen Holding'in iki lokomotif alanından biridir. Tamamlanmış proje değeri açısından Türkiye'nin en büyük kuruluşlarından biri olan Tekfen Taahhüt Grubu, Türkiye'deki en büyük inşaat, makine ve ekipman filolarından birine sahiptir.

Fizibilite, mühendislik, inşaat, montaj, bakım, proje denetimi ve yönetimi ve danışmanlık gibi taahhüdün tüm aşamalarında yer alarak bulunduğu coğrafyanın sayılı genel müteahhitlerinden biri olan Tekfen Taahhüt Grubu'nun geçmişi, Tekfen'in kurulduğu 1956 yılına dayanır.

 
Bir dünya markası

Tam 56 yıldır Türkiye'nin sanayileşmesine katkı sağlayan önemli altyapı projeleri gerçekleştiren Tekfen Taahhüt Grubu, Türkiye'de kazandığı geniş deneyim, makina-ekipman parkı ve deneyimli personel kadrosu ile 1977 yılında yurtdışına açılmış ve yıllar içinde uluslararası alanda büyük saygınlık kazanmıştır. Yurtdışında bugüne kadar 10 milyar ABD dolarını aşan projeye imza atan Tekfen Taahhüt Grubu'nun halihazırda devam eden projelerinin de yaklaşık % 97'i yurtdışındadır.

Bugün 10 ülkede faal olan ve bugüne kadar başta Suudi Arabistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Özbekistan, Irak, Kuveyt, Yemen, Almanya, Rusya, Katar, Bulgaristan, Umman ve Fas'ta önemli altyapı ve endüstriyel projelerinin yapımını üstlenen Tekfen Taahhüt Grubu, özellikle petrol ve gaz tesislerinin yapımı üzerinde uzmanlaşmıştır. Grup, benzer yeni projelerle Libya, ve Abu Dabi’de de çalışmaya başlamıştır. Kara ve deniz terminalleri, deniz platformları, tank çiftlikleri, boru hatları, petrol rafinerileri, pompa istasyonları, enerji santralleri, otoyol ve metro projeleri, elektrik ve telekomünikasyon sistemleri, konut ve ticaret merkezleri ile stadyum ve spor kompleksleri, Taahhüt Grubu'nun faaliyet alanı içinde yer almaktadır.

Faaliyetlerimiz Hazar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki petrol/doğal gaz üreten ülkelerde yoğunlaşmakta olup, Hazar Havzası’nda Türkmenistan ve Kuzey Afrika’da Cezayir hedef pazarlarımızdandır.

Tekfen Taahhüt Grubu, Tekfen Holding’in ciro itibariyle en büyük iştiraki ve Türk müteahhitlik sektörünün dünya çapındaki başarılı temsilcilerinden biridir. Grup, ana şirketi olan Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.’nin yanı sıra proses ekipmanları ve depolama tankları imalatı konusunda uzmanlaşmış Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş. ile özellikle endüstriyel tesislere yönelik mühendislik hizmetleri veren Tekfen Mühendislik A.Ş. gibi şirketleri de bünyesinde barındırmaktadır.

 
Ödüller, rekorlar, sertifikalar

Tekfen Taahhüt Grubu her geçen gün kazasızlık istatistiklerinde yeni rekorlar kırmaktadır. Grup, bugüne kadar Azerbaycan, Kazakistan ve Ceyhan / Adana'da, Fas’ta, Suudi Arabistan’da, Umman’da gerçekleştirdiği projelerde üst üste "kazasız geçilen gün" (Without Lost Time Incidents) rekorlarına imza atmıştır.

BTC Ham Petrol Boru Hattı Projesi çerçevesinde Azerbaycan'da ve Ceyhan'da gerçekleştirilen söz konusu zorlu projelerde toplam 44 milyon adam-saat, 2011 yılında Azerbaycan’da, Deniz Üstü Petrol Platformu Modül Yapılarının İmalat ve Montajı Projesi’nde, kayıp zamansız  9 milyon adam/saat, Suudi Arabistan’da Ma'aden Fosforik Asit Tesisi yapımı işinde, kayıp zamansız 18,5 milyon adam/saat, Abu Dhabi’de Shah-Asab Sahil Petrol Sahaları Gaz Ayrıştırma Tesisi Projesi’nde, kayıp zamansız 7 milyon adam/saat, Ankara-Pozantı Otoyolu Çiftehan-Pozantı Kesimi İnşaatı Projesi’nde kayıp zamansız 2,3 milyon adam/saat kazasız ve işgücü kaybı olmadan çalışan Tekfen Taahhüt Grubu, inşaat sanayii alanında en önemli rekorlardan birine imza atmıştır.

Azerbaycan’daki ACG Terminal Projesi’nde, Fas’taki Samir Rafinerisi’nde, Suudi Arabistan’daki Khurais Projesi ile Ma’aden Fosforik Asit Tesisi’nde, Kazakistan’daki Kashagan’da ve Umman’daki Harweel Boru Hattı Projesi’nde elde edilen kayıp zamansızlık başarılarının toplamı 2009 yılı içinde 78 milyon adam-saat gibi çok yüksek bir seviyeye ulaşmış ve söz konusu projeler işveren idareleri tarafından takdir belgeleriyle ödüllendirilmiştir.

ISO 9001 Kalite Yönetimi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelerine sahip olan Tekfen Taahhüt Grubu, eğitimli teknik ve idari personeliyle gerek ulusal, gerekse uluslararası alanda saygınlığını her geçen gün pekiştirmektedir.

 

Kuruluş Tarihi

1956

Grup Şirketleri

Tekfen İnşaat

Tekfen İmalat Mühendislik

Tekfen Mühendislik

HMB

Ortaklıklar

Azfen JV (Azerbaycan)

Cenup Tikinti Services (Azerbaycan)

GATE İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Türkiye)

Çalışan Sayısı

Genel Toplam: 13.614

2013 Yılı Cirosu

2.327 milyon TL

ENR Sıralaması
85

(Engineering News Record'un uluslararası müteahhit şirketler sıralaması)

 

 

Sorumluluk ve Haklar | Gizlilik İlkeleri