TAAHHÜT

Kuruluş Tarihi
1956

Çalışan Sayısı
11.988

2014 Yılı Cirosu (31.12.2014)
2.768 milyon TL

ENR Sıralaması
101
(Engineering News Record'un uluslararası müteahhit şirketler sıralaması)

Grupta Bulunan Şirketler
Tekfen İnşaat
Tekfen İmalat Mühendislik
Tekfen Mühendislik
HMB

Ortaklıklar
Azfen JV (Azerbaycan)
Cenub Tikinti Services (Azerbaycan)
GATE İnşaat (Türkiye)

Üye Olunan Kuruluşlar

"Rekabet şartlarının giderek arttığı günümüzde, Tekfen İnşaat olarak varlığımızı hem rekabetin daha az olduğu zor projelere girerek, hem de yeni pazarlara açılarak güçlendirmek istiyoruz. Ortadoğu ve Hazar Bölgesi bizim için cazibesini sürdürürken, yeni ufuklar sunan Afrika'daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz."

Levent Kafkaslı

Tekfen İnşaat
Genel Müdür

İnşaat Sektöründe 58 Yıl

Tekfen Holding'in ciro itibariyle en büyük işkolunu oluşturan Tekfen Taahhüt Grubu, 14 bine yakın çalışanı, 340'ı aşan projesiyle, Türk müteahhitlik sektörünün dünya çapındaki başarılı temsilcilerinden biri olarak faaliyetlerini ağırlıkla yurtdışında sürdürmektedir.

Grubun ana şirketi, esas olarak petrol, gaz ve petro-kimya tesisleri, boru hatları, kara ve deniz terminalleri, deniz platformları, tank çiftlikleri, petrol rafi-nerileri, pompa istasyonları, enerji santralleri, otoyol, metro, köprü ve tünel inşaatları, elektronik ve enstrümantasyon işleri, altyapı işleri, üretim tesisleri, ticari ve teknik bina kompleksleri ve büyük spor tesisleri alanında faaliyet gösteren Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.'dir. Şirket, söz konusu alanların çoğunda müşterilerine EPC (Engineering, Procurement, Construction - Mühendislik, Tedarik, İnşaat) bazında anahtar teslimi çözümler sunmaktadır.

Tekfen Taahhüt Grubu, Tekfen İnşaat'ın yanı sıra mühendislik tasarımı, proje denetimi ve danışmanlık hizmetleri veren Tekfen Mühendislik A.Ş. ile özellikle proses ekipmanları ve depolama tankları imalatı konusunda uzmanlaşmış olan Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş.'yi de bünyesinde barındırmaktadır.

Türkiye dışında Almanya ve Azerbaycan'da çeşitli yatırım ve ortaklıkları bulunan Tekfen İnşaat, ENR (Engineering News Record) 2012 listesinde iş portföyü itibariyle dünyanın en büyük uluslararası müteahhitlik firmaları arasında 85. sırada yer almıştır.

2013 yılında faaliyetlerini 2 kıtada ve 8 ülkede sürdüren Tekfen Taahhüt Grubu, 2013 sonu itibariyle 3 milyar ABD doları tutarında aktif iş portföyüne sahip bulunmaktadır.

Temel olarak Hazar Bölgesi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika olmak üzere üç ana coğrafyada yoğunlaşan bu portföy, Türkiye dışında Azerbaycan, Türkmenistan, Irak, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas gibi ülkeleri kapsamaktadır.

Ödüller, Rekorlar, Sertifikalar

Tekfen İnşaat, çalışanlarına, üçüncü şahıslara, çevreye ve mala gelebilecek zararları asgari düzeye indirmeyi hedefleyen; faaliyetlerini gerçekleştirirken toplumsal yararı ön planda tutan; çevre bilinciyle hareket eden ve Sağlık-Emniyet-Çevre (SEÇ) ve kalite performansı ile uluslararası standartlara uyum sağlayan bir taahhüt şirketidir. Şirket, müşterileri ve paydaşlarının memnuniyetini sağlama, şirket kârını artırma ve uluslararası taahhüt pazarında söz sahibi olma hedefleri doğrultusunda etkin bir SEÇ politikası uygulamaktadır.

2013 yılında 8 farklı ülkede sürdürülen 15 ayrı projede, toplam 53 milyon 446 bin adamsaat çalışma yapılmış, bu süre zarfında ölümle sonuçlanan hiçbir kaza kaydedilmemiştir.

SEÇ politikasını yönetimin en üst kademesinden başlayarak her seviyede sıkı bir şekilde uygulayan Tekfen İnşaat, kazaların önemli bir bölümünün insan hatası ve yanlış uygulamalardan kaynaklandığı gerçeğinden hareketle, teorik ve işbaşı eğitimlerine büyük önem vermektedir. Şirket, 2013 yılında SEÇ eğitimleri için 562.163 adamsaat ayırmıştır. Eğitime ayrılan sürenin toplam çalışma süresine oranı (Top-lam Eğitim Oranı) %1,05'tir.

Şirket, iş kazalarına ve faaliyetleri sırasında ortaya çıkabilecek çevresel risklere karşı çalışmalarını ISO 9001:2008 Kalite Yönetimi, OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi ve ISO 14001:2004 Çevre Yönetimi sistemlerinin entegrasyonundan oluşan Toplam Kalite Yönetim Sistemi çerçevesinde sürdürmektedir. Bu anlayış çerçevesinde çalışanlar ve sistem bağımsız akreditasyon kurumlarınca sürekli denetlenmekte olup, iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Tekfen İnşaat, 2013 yılında, kazasızlık başarıları nedeniyle birçok işvereni tarafından ödüllendirilmiştir.

Projeler bazında elde edilen kazasızlık performansları:

Galkynyş Doğalgaz Sahası Geliştirme Projesi (Türkmenistan) / 23 milyon adamsaat
Batı Çırak Platformu (Azerbaycan) / 20 milyon adamsaat
DAP (Diamonyum Fosfat) gübre tesisi (Fas) / 10 milyon adamsaat
Bakû Olimpiyat Stadı (Azerbaycan) / 6,4 milyon adamsaat
Rumeyle Projesi (Irak) / 3,5 milyon adamsaat
BTC Projesi (Türkiye) / 2,6 milyon adamsaat
Kuzey Otoyolu Projesi (Katar)/ 2 milyon adamsaat
Propilen Oksit Proses Ünitesi (Suudi Arabistan) / 1,7 milyon adamsaat