Aziz Shokhakimov, şef, sanat yönetmeni
Tekfen Filarmoni

Aziz Shokhakimov ilk olarak 2010 yılı Uluslararası Mahler Şeflik Yarışması’nda aldığı ikincilik ödülü ile dikkatleri üzerine çekti. Yarışmadaki başarısının ertesi yılı Dresden, Milano, Moskova, Darmstadt, Bolonya gibi birçok şehirde konserler yönetti.

ABD’deki ilk konserini Oregon Senfoni Orkestrası ile 2012 sonbaharında veren bu muazzam genç sanatçı, Kuzey Amerika’ya 2013 yılında dönerek Pasifik Senfoni ve Houston Senfoni Orkestralarını, 2014 yılında da Winnipeg Senfoni Orkestrası’nı yönetti. Rhein Operası’nda ilk temsilini 2014’te gerçekleştirdikten sonra burada daimi orkestra şefliği pozisyonuna getirildi. 2015/2016 sezonunda Aida, Rigoletto, Golden Cockerel, Hoffmann’ın Masalları ve Carmen gibi prodüksiyonları yönetti. 2016 yılından itibaren üç yıl süreyle Milano’daki Verdi Orkestrası’nın konuk şefi pozisyonuna getirildi. NDR Hamburg, DSO Berlin ve Slovak Filarmoni gibi orkestralarla ilk konserlerini verdi.

2015/2016 sezonunda Frankfurt Radyosu, Stuttgart Radyosu, Monte Carlo, Milano ve Strasburg Orkestralarının şefliğini tekrar üstlendi. Aziz Shokhakimov, Taşkent’teki Özbek Ulusal Konservatuvarı’nda Profesör V. Neymer’in öğrencisi olarak şeflik okudu. 2005’te, Özbek Devleti tarafından yetenekli genç müzisyenlere verilen Nikhol Ödülü’ne layık görüldü.

Özbek Ulusal Orkestrası’nı ilk kez yönettikten sonra 2001’de orkestraya yardımcı şef olarak atandı. O zamandan bu yana birçok konserde yönettiği orkestranın halen birincil şefi olarak görev yapmaktadır. Opera alanındaki ilk şefliğini 2002’de Özbekistan’ın Devlet Akademik Tiyatrosu’nda Bizet’nin Carmen operasını yöneterek yaptı. Aziz Shokhakimov, Nestlé ve 2016 yılında dünyanın her tarafından gelen 65 katılımcının arasından seçilerek Salzburg Genç Şefler Festivali Ödüllerine layık görüldü.

2016 yılında, 44. İstanbul Müzik Festivali’nde ilk kez Tekfen Filarmoni’yi yöneten Shokhakimov, 2017-2018 sezonu itibariyle orkestranın sürekli sefliği ve sanat yönetmenliğini üstlenecektir.