Robert Kowalski, keman
Orchestra della Svizzera Italiana, başkemancı

Robert Kowalski, müziğini yönlendiren ustaları Bernard Greenhouse, Ida Haendel ve Ivry Gitlis’ten büyük bir geleneğin sanatını öğreniyor. Baroktan modern müziğe dek uzanan repertuvarında büyük Polonyalı bestecilerin özel bir yeri var. Annesi doğumdan önce Robert Kowalski’ye küçük bir keman alınca, sanatsal kaderi belirleniyor.

Yedi yaşında ilk keman dersini alıyor, on birine geldiğinde Baltık Devlet Operası’nda ilk konserini veriyor ve Felix Mendelssohn’un ünlü konçertosunu çalıyor. Öğrenimini ağırlıklı olarak Almanya ve İsviçre’de tamamlıyor; Kolja Blacher, Ana Chumachenco ve Zakhar Bron’dan ihtisas derslerini alıyor, Valery Gradow da onu müziksel olgunluğa ulaştıran şef oluyor. Kowalski bir oda müzisyeni olarak Robert Cohen, Vladimir Mendelssohn, Michael Flaksman, Bernard Greenhouse ve Jose Gallardo’yla çalıyor.

Val Tidone Ödülü’nü (2005), Aleksander Tansman Uluslararası Müzisyenler Yarışması’nda Büyük Ödül’ü, Danzica Belediyesi’nin Genç Yaratıcılar Ödülü’nü, Polonya Kültür Bakanlığı’nın Genç Sanatçılar Ödülü’nü, Polonya Hükümeti’nin Genç Polonya Ödülü’nü ve çeşitli ülkelerin Rotary Kulüplerinin ödüllerini aldı. Kowalski solo ve oda müzisyeni olarak Almanya, İsviçre, İtalya, Polonya, İngiltere, İsrail ve ABD’deki müzik festivallerinde ve Carnegie Hall – New York, Walt Disney Hall – Los Angeles, Kimmel Center – Philadelphia, Musikhalle – Hamburg, Mozarteum – Salzburg ve Auditorium Stelio Molo – Lugano gibi konser salonlarında düzenli olarak sahneye çıkıyor.

Kowalski, Kore Radyo Televizyonu ve Hırvat Radyosu için kayıtlar yapıyor. Polonya’da Soliton’un çıkardığı CD’de, Konstany A. Kulka’yla birlikte Vivaldi konçertoları seslendirdi. Son dönemde İtalyan İsviçresi Radyo Televizyonu için Hans Werner Henze’nin bas bariton, keman, 33 enstrüman ve teyp için bestelediği 2 No’lu Keman Konçertosu’nu kaydetti.

Milano’daki “Pro Canale” Vakfı’nın cömert izniyle kullandığı keman “Ex Joachim”, 1767’de G.B. Guadagnini tarafından yapılmış. Kowalski Lugano-İsviçre’de, İtalyan İsviçresi Orkestrası’nda birinci keman görevini sürdürüyor.