Paolo Grazia, obua
Teatro Comunale di Bologna, grup şefi

4. Uluslararası Tokyo Obua Yarışmasında birincilik, birincilik ödülüne kimsenin layık görülmediği 42. Uluslararası Münih Müzik Yarışmasında “Quintetto Bibiena” ile birlikte ikincilik ödülüne layık görülmüştür. Yine aynı beşliyle 2003 yılında eleştirmenler tarafından İtalya’nın en önemli müzik ödülü olan“Abbiati” ödülüne layık görülmüştür. Paolo Grazia, başarılarına tüm bu prestijli ödülleri de ekleyerek İtalyan üflemeli sazlar geleneğine önemli değerler katmaya devam etmektedir.

Grazia, 1985 yılında Bologna G.B. Martini Konservatuvarı’nı en yüksek notla onur öğrencisi olarak bitirdi. Mezuniyetinin ardından Stuttgart Hochschule für Musik’de Ingo Goritzky ile çalışmalarında yoğunlaştıktan sonra Accademia Chigiana di Siena’da Hansjorg Schellenberger’in derslerini takip etti. Ancona, Martigny, Palmi, Atkinson's di Milano gibi önemli ulusal ve uluslararası oda müziği yarışmalarında ödüllere layık görüldü.

Avrupa, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika gibi birçok coğrafyadaki önemli oda topluluklarında sayısız turnede hem solist olarak hem de beşlilerle konserler veren Grazia, 2001 yılından bu yana Japonya’ya, hem çeşitli üniversitelerde masterclass’lara katılmak, hem de “Hamamatsu Wind Festival”inde konser vermek üzere düzenli olarak davet alıyor.

Grazia, 1984-1986 yılları arasında Orchestra Giovanile Italiana’nın baş obuacısı olarak görev alıyor. 1988 yılında hocalık yapmaya başladı ve Orchestra dell’Accademia Nazionale di S. Cecilia’da solist obuacı olarak görev yapmak için açılan yarışmayı kazandı. Takip eden yıl, Teatro Comunale di Bologna Orkestrası’ndaki halen devam etmekte olduğu görevine başladı.

Kakhidze, Inbal ve Daniele Gatti gibi önemli orkestra şeflerinin yönetiminde solist olarak konserler verdi. Teatro Comunale di Bologna’da Daniele Gatti tarafından yönetilen obua ve orkestra için yazılmış “Divertimento”da baş solist olarak görev aldı. Orchestra Filarmonica della Scala, Orchestra dell'Accademia Nazionale di S.Cecilia, Royal Philarmonic Orchestra, City of Birmingham Simphony Orchestra, Chamber Orchestra of Europe gibi önemli orkestralarda baş obuacı olarak yer alan Grazia, Chamber Orchestra of Europe’da solist olarak görev yaptı. Solisti Veneti, Orchestra da Camera di Mantova, Solisti di Pavia gibi önemli İtalyan topluluklarla da çeşitli işbirlikleri içinde oldu.

Halen, Scuola di Musica di Fiesole’de hocalık yapan Grazia aynı zamanda, İtalya ve Avrupa’da masterclass dersleri de veriyor.

Rai, Raisatshow, Bayerischer Rundfunk, Radio di Baden Baden gibi medya kanalları için kayıtlar yaptı. Agorà plak şirketi için W.A. Mozart’ın K314 Do majör Konçertosu’nu plak formatında, G. Donizetti’nin Fantesie adlı eserini CD olarak kaydetti. Tactus plak şirketi için “Ensemble Respighi” ile Vivaldi’nin obua için bestelediği eserlerin ve F. Margola’nın hiç yayımlanmamış üç eserinin kayıtlarını yaptı.

Paolo Grazia, Yamaha YOB 831GR obua çalmaktadır.