DİĞER

Grup Bünyesindeki İlk Şirketin Kuruluş Tarihi
1963 Tekfen Endüstri A.Ş.

Çalışan Sayısı
Genel Toplam: 427

Grup Şirketleri
Tekfen Endüstri
Tekfen Sigorta
Antalya Stüdyoları
Tekfen Kültür Sanat
Akmerkez

Tekfen Endüstri

Türkiye'nin ilk ve tek yerli sermayeli ampul üreticisi olarak 1963 yılında kurulan Tekfen Endüstri ve Ticaret A.Ş., faaliyetlerini aydınlatma ve haşere kovucu kimyasal ürünler olmak üzere iki temel alanda 51 yıl boyunca sürdürmüştür. Sektörde artan rekabet, azalan kârlılık oranları ve tahsilat vadelerinin giderek uzaması nedeniyle Tekfen Endüstri'nin aktif ticari hayatı 2015 yılı itibarıyla sonlandırılmıştır.

Aydınlatma sektöründe "Tekfen", haşere ilacı sektöründe ise "Fentox" markalarının devamını sağlamak amacıyla marka kullanım hakları bir distribütöre devredilmiş olup, Tekfen Endüstri, marka kullandırma geliri ile yoluna devam edecek olan bir şirkete dönüştürülmüştür.

Papfen

Özbekistan'da 1997 yılında kaliteli pamuk ipliği üretmek üzere Hafif Sanayi Bakanlığı ortaklığında kurulan Papfen'in tüm hisseleri 2010 yılı itibarıyla Tekfen'e geçmiştir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve yüksel kalite anlayışıyla Özbekistan'ın örnek sanayi kuruluşlarından biri olan Papfen, yılda 4.000 ton üretim kapasitesine sahip olup, ürünlerini iç piyasada pazarlamanın yanı sıra Türkiye, Belarus ve Rusya'ya ihraç etmektedir.

Tekfen Grubu'nun ana iş kollarına odaklanma stratejisi çerçevesinde şirketin tüm hisseleri satışa çıkartılmış olup, potansiyel alıcılarla satış görüşmeleri devam etmektedir.

Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri

1982 yılında La Suisse Umum Sigorta acenteliğiyle başladığı sigortacılık faaliyetlerini, 1989 yılından bu yana Tekfen Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. unvanıyla sürdüren şirket, bugün dünyanın ve ülkemizin önde gelen 22 sigorta şirketinin acenteliği ile Tekfen Grup şirketlerine ve Tekfen çalışanlarına tüm sigortacılık branşlarında hizmet vermektedir.

Tekfen Sigorta, kurumsal sigortacılık alanında edindiği tecrübe ile 2015 yılında Grup şirketlerinin yurt içi ve yurt dışındaki faaliyetlerine yönelik sigorta ihtiyaçlarının en uygun kapsam, prim ve ödeme planıyla karşılanmasını sağlamıştır. Ayrıca, Tekfen çalışanlarının bireysel sigorta ihtiyaçlarına da aynı titizlikle cevap veren Şirket, hem bireysel hem kurumsal sigortacılık branşlarında danışmanlık ve hasar hizmetleri ile sigortalılarına satış sonrasında da destek vermeyi sürdürmüştür.

Antalya Stüdyoları

Yerli ve yabancı film yapımcılarına hizmet vermek üzere Tekfen Holding tarafından 1997 yılında kurulan Antalya Stüdyoları, 1998 yılında faaliyete geçmiştir ve halihazırda Türkiye'nin en büyük kapalı alan stüdyoları ve backlot'una sahip film stüdyosudur.

186.000 metrekare alan üzerinde kurulan tesis üzerinde 2'si bir arada kullanıldığında 3.000 metrekarelik kapalı ses izolasyonlu stüdyo alanı sağlayan tesiste toplam 3 stüdyo ve yapım esnasında kullanılabilecek çok sayıda atölye bulunmaktadır.

2015 yılında, Ertuğrul Fırkateyni'nin Japonya ziyareti sırasında batışının 125. Yılı vesilesiyle, Türk-Japon ortak yapımı uzun metrajlı "Ertuğrul" filminin bazı önemli sahneleri Antalya Stüdyoları'nda çekilmiştir.

Tekfen'in ana işkollarına odaklanma stratejisi nedeniyle tesisin yabancı bir yatırımcıya satılması veya kiralanması yönündeki girişimlere devam edilmektedir.