ÇETİN IŞIKÖZLÜ
İstanbul, 23 Mayıs 1939

Başbakanlık arşiv genel müdürlerinden Fazıl Bey'in oğlu olan Çetin Işıközlü müziksel bir ortamda yetişmiş, küçük yaşta keman ve piyano çalmayı öğrenmiştir. 1954'te ADK'ye girmiş, Ferruh Üstünel ile trombon, Tulga Cetiz ve Kamuran Gündemir ile piyano; Ahmed Adnan Saygun ile kompozisyon ve Hasan Ferid Alnar ile şeflik çalışmıştır. 1963'te trombon bölümünü, 1969'da kompozisyon bölümünün ileri dönemini bitirmiştir.

1975'ten 1981'e dek İtalya, İngiltere ve Avusturya'da eğitimini sürdür-müştür: Roma Santa Cecilia Konservatuvarı'nda, Siena Chigiana Akademisi'nde; İngiltere'nin Ernest Read Music Association Yaz Okulu ve Canford Müzik Yaz Okulu'nda; ayrıca Viyana'da ustalık sınıflarında eğitim görmüş, Salzburg Mozarteum Akademisi'nde orkestra şefliği kurslarına katılmıştır. Bu kurumlarda Guido Turchi, Franco Ferrera, George Hurst, Terence Lovett ve Prof. Suitner ile çalışmıştır.

Çetin Işıközlü, 1966-70 yıllarında ADOB'de önce bale sonra da opera repetitörü olmuştur. 1977'den 1985'e dek Almanya'da Giessen Operası'nda ve Detmold Operası'nda repetitör ve orkestra şefi olarak da çalışmıştır. 1985-86 yıllarında İZDSO'ya piyanist ve orkestra şefi olarak atanan Işıközlü, 1987'den 2004'teki emekliliğine dek HÜADK orkestra şefliği ve kompozisyon bölümlerinde ve BÜMSSF'de öğretim görevlisi olmuştur. Halen Bilkent Üniversitesi'nde öğretim görevliliğini sürdürmektedir.

Bestecinin Judith başlıklı bale yapıtı, Ankara ve İstanbul dışında, Güney Afrika'da Cape Town (1976-78), Almanya'da Giessen (1976-82) ve Tokyo'da Koboyashi Balesi'nde (1982) sahnelenmiş, böylece uluslararası bale dağarcığına giren ilk Türk balesi olmuştur. Türk Ordu Senfonisini bestelemesi nedeniyle Silahlı Kuvvetler Genel Kurmay Başkanı tarafından 1988 yılında ödüllendirilmiştir. 1994-95 sezonunda Kültür Bakanlığı tarafından opera ve bale sanatlarında "Başarılı Ulusal Besteci" unvanı ile ödüllendirilmiş, aynı yıl orkestra şefi olarak davet edildiği Bişkek'te Kırgızistan Kültür Bakanlığı tarafından ödüllendirilmiştir. Sanatçıya HÜADK tarafından da "2000 Yılı Sanat Ödülü" verilmiştir.

Yapıtlarında Türk müziğinin makamlarından ve ritmik sisteminden esinlenmiş, amodal ve atonal teknikleri uygulayarak kendine özgü duygu ve izlenimlerini armonik dissonanslarla ortaya çıkartmıştır.

Işıközlü'nün eserlerinin yayın hakkı kendisine aittir. Türk Ordu Senfonisi'nin telif hakkını Mehmetçik Vakfı'na bağışlamıştır.